Remont łazienki od A do Z

Remont łazienki w Warszawie

Planujesz remont łazienki a może potrzebujesz ekipy zajmującej się malowaniem ścian w Warszawie? W artykule wyjaśnimy, czy warto wykonać go samodzielnie. Podpowiemy również, jak znaleźć najlepszą ekipą remontową i odpowiemy na najczęściej zadawane pytania.

Remont łazienki może oznaczać zarówno odświeżenie wnętrza, jak i kompleksowe prace — skucie płytek i położenie nowych, wymianę instalacji elektrycznej i hydraulicznej oraz wymianę armatury. Każdy aspekt tego procesu (czas trwania, koszt, sposób realizacji, potrzebne materiały), warto rozpatrywać dopiero po określeniu szczegółowego zakresu potrzebnych czynności.

Łazienka — szczególne wnętrze

Ze względu na specyfikę łazienki, remont tego pomieszczenia powinien być przeprowadzony z najwyższą precyzją i… ostrożnością. Wszystko za sprawą wysokiego poziomu wilgoci i wysokiej temperatury. Takie warunki sprzyjają rozwojowi pleśni i grzybów. Jeśli w pomieszczeniu panuje kiepska wentylacja, ryzyko jest jeszcze wyższe. Materiały budowlane i wykończeniowe, użyte do remontowania takiej łazienki warto więc dobrać szczególnie starannie. Malując łazienkę, dobrym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po farby przeciw pleśni (z odcieniem zasadowym) lub produkty grzybobójcze, wykazujące właściwości bakteriostatyczne. Znajomość dostępnych na rynku produktów jest szczególnie ważna, jeśli zamierzasz remontować łazienkę na własną rękę. No właśnie — czy samodzielny remont łazienki to dobry pomysł?

Remonty łazienek — samodzielnie czy z pomocą fachowców?

To, czy warto wykonać remont łazienki na własną rękę, czy lepiej zlecić to zadanie profesjonalistom zależy przede wszystkim od zakresu prac oraz… Twojej wiedzy i umiejętności. Jeśli nigdy wcześniej nie wykonywałeś prac remontowych (ani nie asystowałeś przy takowych), próba samodzielnego wyremontowania łazienki może się okazać prawdziwą katastrofą. Dlaczego? Aby efekt remontu odpowiadał wymarzonej wizji, potrzebny jest bowiem choćby średni poziom wiedzy na temat materiałów budowlanych, powierzchni, zasad wykonywania prac oraz bezpieczeństwa. Jeśli nią nie dysponujesz — nie ryzykuj. Nieumiejętne położenie glazury i terakoty, wykonanie instalacji czy może narazić Cię na dodatkowe koszty i znacząco wydłużyć remont.

Remont łazienki na własną rękę powinny więc wykonywać jedynie osoby z doświadczeniem (choćby niewielkim). Pamiętaj jednak, że nawet wtedy efekt może być zgoła odmienny od planowanego.

Pełną gwarancję satysfakcji możesz mieć wyłącznie wtedy, kiedy zlecisz wykonanie remontu sprawdzonej, doświadczonej ekipie. Jak wybrać tę najlepszą?

Jak wybrać fachowców do remontu łazienki?

Wybór firmy wykonującej remonty i wykończenie łazienek nie jest łatwy. Po wpisaniu w internetową wyszukiwarkę hasła „remont łazienki warszawa”, Twoim oczom ukaże się co najmniej kilkadziesiąt stron internetowych, anonsów i ogłoszeń. Jeśli podejmiesz decyzję pod wpływem impulsu, wybierając „pierwszego lepszego” wykonawcę, możesz przeżyć spory zawód. Fachowcy nadużywający alkoholu, przedłużającej się terminy i dodatkowe koszty — to tylko niektóre konsekwencje przypadkowo wyboru. Aby uniknąć takiego scenariusza, warto wybrać wykonawcę usług z polecenia. Kilka miesięcy przed planowaną datą remontu, poproś znajomych o polecenie fachowców. Ogłoszenie o poszukiwaniach umieść także na portalach społecznościowych. Jeśli dostaniesz wiele rekomendacji, wybierz przede wszystkim te pochodzące od osób, których ufasz. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na znalezienie naprawdę dobrych fachowców.

Zanim zlecisz wykonanie remontu

Podczas rozmowy z potencjalnym wykonawcą, koniecznie spytaj o:

 • zakres prac. Remont remontowi nieró Zanim zaczniesz ustalać stawki i dodatkowe warunki umowy, upewnij się, że wybrana przez Ciebie firma realizuje prace, których potrzebujesz (np. wymienia instalacje, poszerza wnętrza czy wykonuje wnęki);
 • Kolejną kwestią, którą musisz zweryfikować, są terminy. Dobre ekipy wykonujące remonty łazienek są zazwyczaj „bardzo obłożone”. Aby znaleźć dobrych fachowców, warto rozpocząć ich poszukiwania kilka miesięcy przed planowanym startem prac;
 • czas remontu. Jeśli planujesz kompleksowy remont wymagający powiększenia wnętrza, skucia glazury i wykonania nowej instalacji, warto przygotować domowników na ewentualne niedogodności. Abyś mógł to zrobić, musisz wiedzieć, ile potrwają prace;
 • Pierwszy etap czynności wymaga zazwyczaj skucia glazury, przygotowania ścian i podłóg oraz zabezpieczania elementów narażonych na zabrudzenia czy uszkodzenie. Choć większość ekip bierze takie prace na swoje barki, upewnij się, że tak właśnie będzie. Konieczność wykonania pracy, na którą zupełnie nie jesteś przygotowany, skutecznie rozreguluje Twoją codzienność i wprowadzi niepotrzebny stres;
 • obszar działania. Upewnij się, że fachowcy wykonują remonty w miejscowości, w której mieszkasz. Zwłaszcza jeśli jest to niewielkie miasteczko oddalone o kilkadziesiąt kilometrów od metropolii;
 • możliwość zakupu i transportu materiałów. Zależy Ci na tym, żeby ekipa remontowa zajęła się nie tylko remontem wnętrz, ale również kupiła płytki i wszystkie inne materiały? Porozmawiaj o tym już podczas wstępnej rozmowy telefonicznej. Choć większość ekip świadczy takie usługi, może się okazać, że wybrany przez Ciebie zespół tego nie robi. Chcesz uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek? Pytaj!;
 • umowę. Wszystkie ustalenia dokonane pomiędzy zlecającym remont a wykonawcą powinny być spisane w formie umowy. Taki dokument podpisany przez obie strony stanowi skutecznie zabezpieczenie, pozwala wyeliminować ryzyko niedopowiedzeń, nieścisłości i konfliktó Jeśli firma deklaruje, że nie mają w zwyczaju podpisywania umów, uważaj. Nawiązanie współpracy z takim wykonawcą może być bardzo ryzykowne, na każdym etapie prac;
 • wcześniejsze realizacje. Zanim podpiszesz umowę na remont łazienki, poproś wykonawcę o przedstawienie wcześniejszych realizacji. Dzięki nim sprawdzisz, czy taka estetyka jest choćby zbliżona do Twojej;
 • Cena powinna być ważnym, jednak nie najważniejszym elementem wyboru fachowca. Dlaczego? Jeśli usługi są tanie, oznacza to zazwyczaj, że ekipa używa gorszej jakości materiałów lub wykonawca nie ma dużego doświadczenia. Swoją pracę wycenia więc poniżej standardu. Jeśli zależy Ci na tym, aby łazienka wyglądała naprawdę dobrze, nie traktuj ceny jako jedynego kryterium wyboru.

Remont łazienki — ważna spójność aranżacji

Efekt remontu zależy nie tylko od umiejętności fachowców i wybranych materiałów, ale również od pierwotnego projektu. Jeśli zależy Ci na tym, aby wnętrze wyglądało spójnie i harmonijnie, zadbaj o to, aby wszystkie elementy aranżacji dobrze do siebie pasowały. Ważna jest tu nie tylko kolorystyka i struktura ścian i podłóg, ale również poszczególne elementy armatury.

Remonty lazienek — przebieg prac

Przebieg prac zależy przede wszystkim od ich zakresu. Jeśli wykonujemy kompleksowy remont łazienki, wygląda on następująco:

 • demontaż armatury i mebli łazienkowych,
 • demontaż pozostałych elementów łazienki — płytek i zabudowy,
 • demontaż hydrauliki i rozprowadzanie nowej oraz montaż geberitu (o ile taki przewiduje projekt),
 • rozprowadzanie nowej instalacji elektrycznej,
 • tynkowanie,
 • uzupełnienie posadzki,
 • położenie hydroizolacji,
 • położenie glazury i terakoty,
 • fugowanie,
 • biały montaż, czyli instalacja wszystkich armatur,
 • montaż oświetlenia.

Jak długo wykonujemy prace?

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, czas trwania remontu zależy od zakresu oraz wielkości pomieszczenie. Przy zakresie określonym wyżej i łazience standardowej wielkości (3-4 m2), wykonanie wszystkich czynności trwa około:

 • 8 dni roboczych (dla mieszkań w stanie developerskim),
 • 14 dni roboczych (dla mieszkań z rynku wtórnego).

Remont, remont i… po remoncie

Choć prace remontowe dobiegły końca, dobra ekipa remontowa powinna zadbać o porządek na terenie remontowanych przestrzeni. Kluczowe jest nie tylko uprzątnięcie wnętrza, ale również pozbycie się gruzu oraz wszelkich poremontowych pozostałości (kartonów, opakowań po materiałach etc.). W zależności od miejsca wykonywania prac odpady powinny trafić do specjalnego kontenera przygotowanego przez developera (zazwyczaj na terenie osiedla) lub do kontenera wynajętego specjalnie na potrzeby projektu.

Remont łazienki — najczęściej zadawane pytania

Poniżej odpowiemy na najczęściej zadawane pytania w sprawie remontu łazienki.

Ile kosztuje remont łazienki?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Koszt remontu łazienki zależy bowiem od wielu czynników. Najważniejsze to: doświadczenie ekipy remontowej, zakres prac, standard wykończenia, lokalizacja oraz rodzaj i dostępność wykorzystanych materiałów. Stawki mogą wahać się więc od kilku aż do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Co ciekawe, zgodnie ze statystykami, najwyższe ceny prac remontowych utrzymują się w województwie małopolskim i mazowieckim, a najniższe — w świętokrzyskim, lubelskim i podkarpackim. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim poziom bezrobocia i sytuacja ekonomiczna w każdym z województw.

Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, przed rozpoczęciem prac poproś fachowców o przedstawienie szczegółowej wyceny wraz z kosztorysem. Kwota ta powinna znaleźć się w umowie. Dzięki temu unikniesz dodatkowych kosztów, które w przypadku remontów zdarzają się wyjątkowo często.

Czy remont łazienki jest uciążliwy dla domowników?

 Podobnie jak w przypadku poprzedniego pytania, wiele zależy od konkretnej sytuacji i zakresu prac. Jeśli remont wymaga skucia ścian, glazury i terakoty, prace mogą być uciążliwe dla mieszkańców.

Chciałbym samodzielnie położyć nowe płytki? Czy wystarczy, że skuję stare?

W większości łazienek po skuciu starej glazury potrzebne jest również przygotowanie ściany na nowe płytki. Zwłaszcza że ich powierzchnię są zazwyczaj krzywe, a kąty pomiędzy ścianami a podłogą nie przypominają kątów prostych. Aby przygotować ściany na nałożenie płytek, można nanieść na nie tynk cementowy lub suchy tynk (płyty gipsowo-kartonowe, płyty cementowo-włóknowe lub gipsowo-włóknowe). Następnym etapem jest gruntownie i położenie zaprawy.

Jakie płytki wybrać do łazienki?

Ze względu na wysoki poziom wilgotności, łazienka jest pomieszczeniem szczególnym. Płytki do łazienki powinny być więc dostosowane do specyfiki tego pomieszczenia. Najlepszym wyborem okażą się te o niewielkiej nasiąkliwości (płytki o niskiej nasiąkliwości posiadają E nie większe niż 3%) i stopniu ścieralności I (płytki do wykładania podłóg w pomieszczeniach mieszkalnych o małym natężeniu ruchu, pozbawionych bezpośredniego dostępu z zewnątrz budynku).

Kiedy warto wymienić instalację wodno-kanalizacyjną?

Powodów wymiany instalacji wodno-kanalizacyjnej jest co najmniej kilka. Najważniejsze to:

 • nagromadzony w rurach osad, który powoduje odczuwalny spadek ciśnienia wody wypływającej z baterii (mimo prawidłowego ciśnienia na zasilaniu instalacji);
 • nieszczelność instalacji. Dotyczy ona zwłaszcza instalacji wykonywanych w latach 70. i 80.;
 • konieczność umieszczenia w łazience dodatkowych urządzeń sanitarnych.

 Nie mam pomysłu na aranżację łazienki. Czy doradzacie swoim klientom?

Chcąc zainspirować osoby, które nie mają projektu, ani nawet wizji wymarzonego wnętrza, często pokazujemy im przykłady wcześniejszych realizacji. Przez kilkanaście lat pracy wykonaliśmy ich ogromną liczbę. W większości sytuacji klient znajduje tę, która wyjątkowo przypada mu do gustu. Choć nie kopiujemy poprzednich projektów, wykorzystujemy ich cechy charakterystyczne — kolorystykę, rodzaj glazury czy terakoty, strukturę ścian czy rozmieszczenie urządzeń sanitarnych.

Verso — kompleksowe remonty łazienek

Firma Verso to zespół trzech fachowców. Każdy z nas może się pochwalić kilkunastoletnim doświadczeniem w malowaniu, tapetowaniu oraz pracach remontowych. Oferujemy szeroki zakres usług — wykonujemy kompleksowe remonty łazienek i drobne prace wykończeniowe, remonty innych wnętrz (kuchni, salonów, sypialni), zabudowy g-k, układanie paneli i deski barlineckiej. Wykonujemy także prace wykończeniowe i remontowe na terenie obiektów przemysłowych, biur i lokali komercyjnych. Świadczymy usługi zakupu i transportu materiałów budowlanych.

Zajmujemy się elektryką, spawaniem światłowodów oraz drobnymi instalacjami hydraulicznymi. Warszawa i okolice to główne miejsce naszej działalności. Jesteśmy jednak otwarci także na pracę na terenie innych miastach, nawet tych oddalonych od stolicy o kilkaset kilometrów.

Nasza firma może pochwalić się wieloma rekomendacjami zadowolonych klientów. Działamy sprawnie, kompleksowo i bez opóźnień. Przed i podczas pracy nie pijemy alkoholu. W remontowanych wnętrzach nie palimy papierosów i dbamy o stan mieszkań, w których pracujemy.

Współpraca z Verso to gwarancja najlepszych efektów i pełnej satysfakcji.

Menu