Beton architektoniczny w mieszkaniu

beton architektoniczny

Malowanie Warszawa czy Beton w Stolicy oto pytanie. Beton architektoniczny to wszechstronny i bardzo popularny materiał wykończeniowy. Atrakcyjny wizualnie, trwały, odporny na uszkodzenia — znajduje żartowanie zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. W artykule wskażemy wady i zalety betonu architektonicznego. Omówimy zastosowanie i odpowiemy na najczęściej zadawane pytania naszych klientów.

Beton architektoniczny to prawdziwy hit współczesnych aranżacji. Stosowany w mieszkaniach, domach, biurach i lokalach komercyjnych znajduje coraz szersze grono wiernych fanów. Tego typu system został wprowadzony w poradni dietetycznej w Pruszkowie.

Czym jest beton architektoniczny?

Beton architektoniczny to szczególny rodzaj betonu. Wytwarza się go ze specjalnej mieszanki, zawierającej wodę, piasek, cement hutniczy oraz plastyfikatory, upłynniacze w odpowiednich proporcjach. Dzięki nim gotowy produkt może osiągnąć określoną strukturę i właściwości. Płyty betonowe wykorzystuje się m.in. jako panele ścienne czy elementy dekoracyjne.

Beton architektoniczny płyty — rodzaje

Najpopularniejsze rodzaje płyt z betonu architektonicznego to:

  • popularne płyty klasy C 30/37,
  • płyty z betonu drobnoziarnistego zbrojonego włóknami polipropylenowymi. Takich płyt używa się przede wszystkim do okładzin;
  • płyty z betonu drobnoziarnistego, zbrojonego włóknem szklanym, powszechnie stosowane m.in. do produkcji blatów kuchennych.

Odmienna struktura, różne barwy

W zależności od proporcji składników oraz obróbki, płyty betonowe mogą przybierać różne struktury. W zależności od potrzeb i oczekiwanego efektu możesz sięgnąć po te o wyjątkowej gładkości (beton polerowany), z pęcherzykami powietrza lub nieregularnymi porami. Producenci oferują beton w wielu kolorach, zarówno charakterystycznych dla tego materiału (białym, czarnym, szarym, beżowym), jak i oryginalnych, np. czerwonym czy zielonym.

Płyty z betonu — do jakich wnętrz pasują?

Popularność betonu architektonicznego zrodziła się wraz z rozwojem industrialnego stylu aranżacji wnętrzu. Surowe betonowe ściany są jednym z jego najbardziej charakterystycznych cech. Beton pasuje jednak nie tylko do industrialnych wnętrz. Świetnie sprawdza się także w nowoczesnym i minimalistycznie urządzonych wnętrzach, w mieszkaniach w stylu glamour, boho i art.

Do sypialni, salonu i kuchni

Betonu architektonicznego możesz użyć w sypialni, salonie, kuchni, łazience czy hallu. W zależności od Twojej wizji betonowa powierzchnia może zajmować całą ścianę lub jedynie jej część. Beton świetnie łączy się z drewnem, cegłą, metalem i tkaninami. Pamiętaj jednak, że jest on zazwyczaj „królem wnętrza” i jego dominującym elementem. Aby uniknąć aranżacyjnego chaosu, zadbaj o to, aby meble i dodatki harmonijnie z nim współgrały.

Zastosowania betonu architektonicznego

Beton architektoniczny można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Taki materiał świetne sprawdza się do obudowywania kominków oraz elementów łazienkowej armatury, np. wanny. Jest również popularnym budulcem blatów i wysp kuchennych oraz materiałem dekoracyjny. Beton na zewnątrz to przede wszystkim fasadowe płyty betonowe, wykorzystywane m.in. do tworzenia betonowych ogrodzeń, elewacji, schodów, posadzek, czy… mebli, np. betonowych ławek.

Beton architektoniczny — zalety

  • Beton architektoniczny to wszechstronny materiał aranżacyjny o szerokim zastosowaniu. Stosowany we wnętrzach i na zewnątrz, pozwala realizować śmiałe koncepcje i tworzyć unikalne aranżacje.
  • Dekoracje z betonu czynią wnętrze wysmakowanym i szlachetnym. Eleganckie i jedyne w swoim rodzaju skutecznie przyciągają i zatrzymują uwagę.
  • Beton zapewnia skuteczną izolację akustyczną, zmniejszając poziom hałasu we wnętrzu.
  • Taki materiał jest trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Odpowiednio zaimpregnowany zyskuje także odporność na zmienną temperaturę, działanie wilgoci i promieniowania UV.
  • Dzięki nowoczesnym technologiom produkcji płyty z betonu architektonicznego są dostępne w wielu wielkościach i różnych kształtach.

Płyty betonowe — jak je przytwierdzić do ściany?

Zanim przytwierdzisz płyty betonowe do ściany, sprawdź ich stan. Upewnij się, że żadna płyta nie jest uszkodzona ani odkształcona. Możesz także porównać ich odcienie i struktury i ustalić położenie względem siebie. Do montażu betonu architektonicznego na ścianie, będzie Ci potrzebny klej cementowy odkształcalny lub poliuretanowy dwuskładnikowy (chyba że producent betonu architektonicznego zaleca użycie innego kleju). Etapy pracy są następujące:

  • przy pomocy narzędzi kamieniarskich, wyposażonych w tarcze diamentowe nadaj płytom pożądaną wielkość i kształt;
  • zagruntuj ścianę oraz płytę (od strony, która będzie przylegać do ściany). Taki proces sprawi, że obie powierzchnie połączę się w maksymalnie trwały sposób;
  • pokryj warstwą kleju powierzchnię ściany;
  • pokryj warstwą kleju powierzchnię płyty betonowej. Aby nie dopuścić do zaschnięcia kleju, połącz obie powierzchnie jak najszybciej;
  • po połączeniu płyt ze ścianą zaimpregnuj je. Użyj do tego celu środka, który proponuje producent. Dzięki impregnacji płyty dłużej zachowają swoje właściwości i piękny wygląd.

Ważne: tę technikę możesz zastosować jedynie na ścianie w stanie surowym. Jeśli ściana jest pokryta tynkiem i co za tym idzie gładka, beton musisz przytwierdzić do niej płytę OSB i dopiero do niej przykleić beton.

Montaż płyt betonowych — wskazówki

  • Płyty z betonu architektonicznego są ciężkie. Jeśli chcesz je montować we własnym zakresie, potrzebny Ci będzie co najmniej jeden pomocnik.
  • Przed montażem sprawdź zalecenia producenta w zakresie optymalnego odstępu między płytami. Niektórzy doradzają, aby szczelina pomiędzy płytami wynosiła około 3 mm.
  • Najlepszym sposobem na równomierne rozprowadzenie kleju i ochronę płyty przed uszkodzeniem lub odkształceniem jest użycie pacy grzebieniowej.
  • Jeśli klej pobrudzi płytę, jak najszybciej usuń zabrudzenie. W innym przypadku może pozostać nieestetyczny ślad.
  • Aby zamontować beton na powierzchni murowanej, możesz użyć kotwy chemicznej. Taka technika wymaga jednak otworów montażowych w płytach i w ścianie. Do montażu możesz użyć również śrub i listew montażowych. Decydując się na takie rozwiązanie, zachowasz optymalne odległości między płytami. Będziesz mógł również w szybki i łatwy sposób je zdemontować.

Beton architektoniczny — najczęściej zadawane pytania

Poniżej odpowiemy na najczęściej zadawane przez naszych klientów pytania dotyczące betonu architektonicznego.

Czy płyty betonowe nadają się do kuchni i łazienki?

Tak. Płyty z betonu z powodzeniem możesz zastosować w pomieszczeniach o podwyższonym poziomie wilgoci, np. kuchni czy łazience. Stosując beton w takich wnętrzach, musisz pamiętać o impregnacji, która zabezpieczy jego powierzchnię przed wilgocią. Wyjątkiem jest użycie płyt betonowych z dodatkami zapobiegającymi wchłanianiu wody. Tych impregnować nie trzeba.

 Czy aranżacje z betonu architektonicznego można wykonać samodzielnie?

Stworzenie aranżacji z betonu architektonicznego wymaga dużej wiedzy i wprawnej doświadczonej ręki. Aby osiągnąć najlepszy efekt, warto zlecić takie zadanie fachowcom. Samodzielne próby montowania płyt betonowych, zwłaszcza przez osobę niedoświadczoną mogą się zakończyć dodatkowymi kosztami i znacznych opóźnieniem prac remontowych.

Jak przechowywać beton ozdobny?

Jeśli masz już płytki betonowe na ścianę, jednak planujesz wykonanie remontu dopiero za jakiś czas, upewnij się, że odpowiednio je przechowujesz. Beton lubi suche pomieszczenia i temperaturę pokojową. Nie lubi za to dużej wilgotności. Około dwu dni przed montażem warto umieścić płyty w pomieszczeniu, w którym finalnie je zamontujesz. Ustaw je pionowo pod kątem prostym, zachowują odległości między powierzchniami.

Jak pielęgnować i konserwować beton architektoniczny? Czy jest to skomplikowane i czasochłonne?

Beton architektoniczny to materiał bardzo łatwy w pielęgnacji. Najlepiej czyścić jego powierzchnię na sucho, przy pomocy odkurzacza lub ściereczki. Zrezygnuj z agresywnych środków chemicznych, zwłaszcza tych z amoniakiem. Takie produkty mogą zniszczyć powierzchnię betonu. Jeśli zależy Ci na tym, aby użyć detergentu, sięgnij po zwykłe mydło bez amoniaku. Możesz także sprawdzić, jakie produkty do pielęgnacji zaleca producent betonu, który wybrałeś.

Aby wyeliminować ryzyko powstawania na powierzchni drobnych uszkodzeń oraz zminimalizować pylenie betonu, od czasu do czasu zaimpregnuj go. Podobnie jak w przypadku pielęgnacji, także tutaj ogromnie ważny jest właściwy wybór produktów.

Czy pęknięcia w płytach betonowych da się naprawić?

 Tak. Większość pęknięć czy odprysków można skutecznie zamaskować. Naprawa uszkodzeń w betonie pozwala także uniknąć dalszych uszkodzeń, zwłaszcza tych spowodowanych przez mróz czy wilgoć. Szybszy remont to mniejsze ryzyko strat. Aby efekt był naturalny i niedostrzegalny gołym okiem, warto zlecić to zadanie profesjonalistom. Naprawa betonu wymaga bowiem nie tylko znajomości technik, ale również dostępnych na rynku produktów.

Czy panele betonowe można zamontować na każdej ścianie?

Płyty z betonu architektonicznego są ciężkie i mogę generować obciążenie dochodzące do 40 kg/m2. Jeśli chcesz ozdobić ścianę betonem, upewnij się, że jest ona mocna i wytrzymała. W przypadku lekkich ścianek z płyt karton gips konieczne jest uprzednie wykonanie wzmocnień.

Czy beton architektoniczny sprawdzi się na podłodze?

Oczywiście. Płyty betonowe możesz umieścić nie tylko na ścianach, ale również na podłodze. Betonową podłogę można wykonać zarówno w mieszkaniu w stanie deweloperskim, jak i na wylewce. Zależy Ci na tym, aby efekt był dokładnie taki, jaki sobie wymarzyłeś? Postaw na Verso! Oferujemy profesjonalny montaż betonu także na podłogach. Korzystamy ze sprawdzonych przez lata technik, używamy jedynie starannie wybranych produktów.

Verso — beton dekoracyjny Warszawa

Verso to zgrany zespół trzech fachowców z kilkunastoletnim doświadczeniem w pracach budowlano-remontowych.

Specjalizujemy się w malowaniu i tapetowaniu, kompleksowych remontach i wykończeniach. Oferujemy aranżacje betonowe, nakładanie tynków, układanie paneli wykończenia wnętrz pod klucz. Realizujemy projekty w mieszkaniach, domach, lokalach komercyjnych i dużych obiektach przemysłowych. Warszawa i najbliższe okolice to główne miejsce naszej pracy. Jesteśmy jednak otwarci na wykonywanie dekoracji z betonu architektonicznego i remonty wnętrz także w innych miejscowościach.

Świadczymy także dodatkowe usługi — oferujemy możliwość zakupu i transportu materiałów budowlanych oraz fachowe doradztwo w zakresie wyboru najlepszych produktów i materiałów.

Działamy fachowo, terminowo i rzetelnie. We wnętrzach, w których pracujemy, nie palimy papierosów, a podczas montażu nie pijemy alkoholu (co gwarantujemy w umowie). Korzystając z naszych usług, zachowasz pewność, że efekt będzie dokładnie taki, jakiego oczekujesz. Bez opóźnień, zbędnych kosztów i niepotrzebnego stresu. Współpraca z Verso to gwarancja bezstresowego remontu.

Menu